Dana 19. septembra 2024. godine u Gradskoj vijećnici Grada Mostara održan je okrugli sto na…
Svjetska sedmica dojenja 2024.
Svjetska sedmica dojenja obilježava se svake godine u preko 170 zemalja u svijetu sa ciljem povećanja svjesnosti i podrške dojenju koje je ključno za ishranu i razvoj dojenčadi i male djece, ali istovremeno i za očuvanje zdravlja majki. Svjetska sedmica dojenja na globalnom nivou obilježava se od 1. do 7. avgusta, ali je državama, organizacijama i institucijama predloženo da obilježavanje i aktivnosti povodom Svjetske sedmice dojenja provode u periodu kada je to najprikladnije u njihovim zemljama. U BiH – Federaciji BiH Svjetska sedmica dojenja obilježava se u prvoj sedmici oktobra, odnosno u 40. sedmici u godini što na simboličan način označava kraj trudnoće i početak dojenja.
Majčino mlijeko je potreba svakog novorođenčeta, dojenčeta i djeteta do navršene druge godine. Hemijski i kalorijski potpuno je prilagođeno potrebama i osobinama njihovog probavnog sistema, najjednostavniji je način ishrane i praktično sterilan proizvod koji ne stvara otpad, a sa ekonomskog aspekta predstavlja najjeftiniji način ishrane. Pored ovog, dijete hranjeno majčinim mlijekom ima brže emocionalno i socijalno sazrijevanje, veći stepen inteligencije i manji rizik od obolijevanja i prerane smrti. Ne samo sastav, već je i količina mlijeka prilagođena uzrastu djeteta i njegovim potrebama, zato majčino mlijeko predstavlja zlatni standard ishrane!
Zamjena za majčino mlijeko ne postoji
Obzirom da sadrži esencijalna antitijela koja štite djecu od bolesti, majčino mlijeko je siguran, hranjiv i održiv izvor dobre ishrane za djecu. Ipak i uprkos njegovim opće-poznatim koristima, milioni djece širom svijeta nisu isključivo dojena u prvih šest mjeseci života, što ih izlaže povećanom riziku od bolesti, smrti, smanjenog potencijala za učenje i zdravstvenih komplikacija u odrasloj dobi.
UNICEF i WHO preporučuju da se novorođenčad doje unutar prvog sata nakon rođenja i da se isključivo doje u prvih šest mjeseci života (bez drugih namirnica i tekućina). Sa šest mjeseci, bebe bi trebale početi jesti sigurnu, prikladnu i raznovrsnu dopunsku hranu dok nastavljaju dojenje do druge godine ili duže. Od prvog sata bebinog života pa sve do dvije godine ili kasnije, dojenje štiti od bolesti i smrti. Dojenje također smanjuje teret nastao oboljenjima djece i majki, smanjujući troškove zdravstvene zaštite i stvarajući zdravije porodice.
Da bi se osiguralo da svako dijete ima koristi od izvanredne moći dojenja, imperativ je da vlada i partneri ojačaju sisteme praćenja koji prate napredak politika, programa i finansiranja vezanih za isključivo dojenje.
Značajan napredak je postignut, ali ozbiljni izazovi su i dalje tu
Stope isključivog dojenja širom svijeta su se povećale za 11 posto u posljednjih deset godina, što znači da je sada globalno 48 posto djece isključivo dojeno u prvih šest mjeseci života.
U Bosni i Hercegovini, samo je 19 posto beba isključivo dojeno tokom prvih šest mjeseci njihovog života.
Od ukupnog broja smrti djece svake godine 45 posto odpada na neuhranjenost, a 45 miliona djece trenutno pati od ozbiljne neuhranjenosti, oblika neuhranjenosti koji opasan po život. Ipak, ozbiljnu neuhranjenost moguće je spriječiti osiguravanjem pristupa odgovarajućoj i zdravoj ishrani, zdravstvenim uslugama i savjetovalištima za ishranu, te optimalnim praksama hranjenja i njege.
Doživotne koristi za zdravi rast i razvoj djeteta – šta trebate znati
Dojenje kada se ne osjećate dobro
Dojenje je ključno za zdravlje vašeg djeteta, čak i kada se ne osjećate najbolje. Uz odgovarajuću higijenu i njegu, možete sigurno nastaviti hraniti svoje dijete. Znate li? Dojenje tokom bolesti može zaštititi vaše dijete od infekcija i pomoći mu da izgradi jači imunološki sistem.
Mitovi o dojenju
Postoji mnogo mitova o dojenju koji mogu zbuniti nove majke. Razbijmo neke od ovih mitova kako bismo podržali majke dojilje!
Mit: Ne možete uzimati nikakve lijekove ako dojite.
Činjenica: Mnogi lijekovi su sigurni za uzimanje tokom dojenja. Uvijek se posavjetujte sa svojim ljekarom za najbolji savjet.
Ishrana djeteta nakon 6 mjeseci
Majčino mlijeko ne treba isključiti iz prehrane vašeg djeteta nakon 6 mjeseci. Ono ostaje ključni izvor hranjivih tvari i energije, podržavajući rast i razvoj vašeg djeteta.
Ključni savjet: Nastavite dojiti dok uvodite čvrstu hranu kako bi vaše dijete dobilo sve potrebne hranjive tvari.
Saznajte više o hranjenju bebe od 6-12 mjeseci posjetom UNICEF-ov vodič.