skip to Main Content

Održan sastanak o inspekcijskoj kontroli provodjenja epidemioloških mjera

U prostorijama Zavoda za javno zdravstvo HNK/Ž održan je radni sastanak predstavnika Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK/Ž s općinskim i gradskim sanitarnim inspektorima, te predstavnicima Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoline i policijskih uprava iz Mostara i Konjica.Na sastanku se razgovaralo o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, problemima s kojima se susreće inspekcija u vršenju inspekcijske kontrole nad poštovanjem epidemioloških mjera te planiranju aktivnosti u vezi pojačane inspekcijske kontrole.

Zaključeno je kako je osnovni problem nedostatan broj sanitarnih inspektora u čijoj ovlasti je kontrola nad provođenjem mjera za zaštitu građana od zaraznih bolesti. Ministarstvo unutrašnjih poslova, u granicama svoje ovlasti, pruža pomoć u provođenju inspekcijske kontrole.

Budući da se epidemiološka situacija posljednjih dana pogoršava, te ukoliko dođe do većeg broja oboljelih, postoji mogućnost kolapsa zdravstvenog sistema, zaključeno je da se razmotri mogućnost da jedinice lokalne samouprave angažuju COVID redare – nezaposlene sanitarne inženjere kojih trenutno ima 24-oro na Službi za zapošljavanje HNK, a koji bi bili podrška sanitarnim inspektorima.

Predložene su i druge aktivnosti koje se, prije svega, odnose na pojačanu inspekcijsku kontrolu nad radom ugostiteljskih objekata, naročito nedopuštenog rada nakon 23 sata, a što će kontrolirati ovlaštene policijske uprave i ugostiteljsko-turistički inspektori.

Također će se kontrolirati i poštovanje svih propisanih epidemioloških mjera (razmak između stolova unutar i izvan ugostiteljskih objekata koji ne smije biti manji od 2m, ograničavanje broja osoba do maksimalno dopuštenog u svim objektima, pojačana inspekcijska kontrola nad radom tržnih centara i drugo), te su pozvani svi subjekte koji to do sada nisu učinili,  da svoje poslovanje usklade s važećim naredbama i preporukama.

Zajednički zaključak je da se intenzivira formiranje zajedničkih inspekcijskih timova te da se pojačaju inspekcijske kontrole u svim javnim ustanovama (socijalne i zdravstvene ustanove, škole, vrtići i druge institucije) kao i privatnim zdravstvenim ustanovama i privatnim ustanovama koje brinu o socijalno ugroženim kategorijama.

Ujedno se poziva građanstvo da radi zaštite, prvenstveno, svog zdravlja budu odgovorni, savjesni i solidarni te na taj način  pokušamo zaustaviti rast broja novooboljelih.

Istaknuto je da je inspekcijska kontrola potrebna i radi onih koji se svojim odgovornim ponašanjem ne mogu zaštiti  upravo zbog pojedinaca koji se neodgovorno ponašaju i ne drže se propisanih epidemioloških mjera.

Svaki pojedinac  je odgovoran prema široj društvenoj zajednici i ne smije niti jednim svojim postupkom izazvati opasnost po zdravlje i život drugih ljudi.

Back To Top